people living on your own.

jeffie7

Wrong Whole!
VIP
Just trying to get an idea. Even tho I eat for free almost everyday at work =) but I still want to get an idea of what it cost you guys.
 

jamesA

Thank you for your business.
VIP
I spend 5.10 a day at work through the vending machines and I give myself 8 a day for food.

5.10*5= 25.50
8*7= 56 weekly

So I spend at most 81.50 a week for food, pop and sugar. It's usually less than that since I eat at East of chicago a lot which is usually 4-5 for food with my discount.

edit: that's about 326 a month.
 

Guy

Senior Member
My girlfriend and I usually spend somewhere in the area of three-hundred per month on groceries, but you have to factor in that a lot of much of that food is organic/free range meat&eggs/health food etc, so its a bit more expensive that most people's would be. We also get what we can from the local costco and sams club so that helps a bit too.
 

jamesA

Thank you for your business.
VIP
Originally posted by TurboMirage@May 22 2005, 11:41 PM
~200/mo. buy in bulk, bitches!! :)
[post=502419]Quoted post[/post]​


I would do that, but I never cook. Most of my food is from fast food, pizza or chinese. :)
 

Havok

Senior Member
Hmm, my roommate and I go shopping about twice a month, and spend 80-120 on groceries, so between 160-240/mo for 2 people. I spend about 15 a week at places like Applebees, Fridays, etc, so even with that factored in, it's like 150/mo for me, groceries, and eating out.
 

posol

RETIRED
Staff member
yeah, i'd probably say in the 600 range....

weekdays:

10-12 each morning for coffee/energy drink, breakfast bar of some sort, bottle of water, and a pack of smokes depending on what kinda of bar i get, or what price smokes happen to be that day ( i swear they change daily...)
X5 = 50-60

lunch is usually about 8 bucks, give or take... call it 10 on average.
X5 = 50

dinner, depends... anywhere from free (eat with mom) to 25bucks... but i'd say this averages out to bout 8 bucks a day.
X5 = 45

so thats like 150/week
X4 = 600.

and then, theres the weekends... lol
so its proabbly more like 800 all said and done.
 

Bob Vila

ɐןıʌ qoq
Admin
VIP
Thats re-damndiculous! 800/mo one person?!?!?!?!!?!??!?!??!!

I think Robyne and I spend at most 500 mo. combined between grocery shopping and going out. (Friday night = most expensive, Pitchers and Pizza = 40-50).
 

Jeef

NO MA'AM
Moderator
VIP
150-200 month on groceries, lunch at work 200 a month, then going out to eat maybe like 50-100 a month (dont go out to eat all that much). Then probably like 50-75 a week on booze, I really need to start only having one bar night a week instead of 3.
 

hcivic.com

Senior Member
i would say in the 800-1000 range
i have not eatin in my kitchen for mounths now so eating 5 meals a day at resturants adds up and booze ya right up three but hey i write 90% of it off
 

jeffie7

Wrong Whole!
VIP
Damn, you guys waste a lot of money. Most of you could afford an STI if you didnt eat so much crap =)

I eat a lot but I tend to eat good food thats not premade or out of a machine =)
 

BigJ

I'm just about that action Boss.
VIP
100-150 depending on how many free meals I mooch off family and friends.
 

erikespo

Senior Member
For those of you who drop alot of money eating out and such.. Wait till you get married. X2 for everything. My wife and I used to eat out everyday and order pizzas and such. I'd say the total cost of food and drinks was in the neighbor hood of $1300... That had to stop after we got the new car. If you are living really cheap.. you could do it on $125 to $150 a month if you eat Ramen noodles grilled cheeses and only get 2 things off the dollar menu at a fast food place.
 
Top