1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

math help

Discussion in 'Members' Lounge' started by Briansol, Oct 19, 2010.

  1. Briansol

    Briansol Admins Admin VIP

    Messages:
    21,456
    Likes Received:
    2,117
    Joined:
    Nov 18, 2007
    Location:
    CT
    please tell me i'm not retarded.... it seems it costs more to buy in bulk, which simply doesn't make sense.

    (pellets)

    $255 per ton
    $325 per skid (1.3 tons)

    Bags are 40 lbs each


    1 ton = 2000 lbs = 50 bags
    1.3 ton = 2600 lbs = 62 bags (600/50 = 12 bags in the .3)

    255/50 - $5.10 /bag
    325/62 = $5.24 /bag


    It costs more to buy in bulk. Makes no sense. I did the math correctly, no?
     
  2. 92stoccord

    92stoccord Big Member VIP

    Messages:
    4,595
    Likes Received:
    234
    Joined:
    Sep 21, 2008
    Location:
    Salem, Ohio
    This is correct, and I believe their marketing scheme is that if you need the larger amount, but don't want to pay the larger price for them, then perhaps you'll buy just an extra ton (assuming you'll be able to use it before it expires), thus increasing consumer demand, allowing for a higher price to be charged.
     
  3. Briansol

    Briansol Admins Admin VIP

    Messages:
    21,456
    Likes Received:
    2,117
    Joined:
    Nov 18, 2007
    Location:
    CT
    I think they altered one price and forgot to move the other.

    These ship as skids at 62 bags, so if you only want 1 ton, they have to pick 12 bags off the stack. makes no sense in their favor either, marketing or not.
     
  4. jeffie7

    jeffie7 Wrong Whole! VIP

    Messages:
    12,934
    Likes Received:
    740
    Joined:
    Sep 28, 2002
    Location:
    Maryland
    I see this a lot at the food markets.

    Buy 1 for $3 buy a $3 pack for $9,49

    Better yet, 12oz box of something $2.99 16oz box for $4.29

    Bigger is better and you should never think twice about it.
     
  5. Jeef

    Jeef NO MA'AM Moderator VIP

    Messages:
    7,152
    Likes Received:
    294
    Joined:
    Sep 29, 2002
    Location:
    CT
    Is one price delivered and one not? Anything like that?
     
  6. reckedracing

    reckedracing TTIWWOP VIP

    Messages:
    21,057
    Likes Received:
    1,180
    Joined:
    Dec 5, 2002
    Location:
    NY
    your math is wrong
    1 bag = 40 lbs
    1.3 tons = 2600 lbs = 65 bags

    so its 5.10 per bag(ton) vs 5.00 per bag on the skid
    so its cheaper to buy the skid, as compared to the ton

    which one are you considering to be bulk?
    the per ton, or the per bag skid?

    i would assume you get a discounted price on a skid, as opposed to selling them per bag

    is the ton delivered to your house, vs the skid at the store?
    because that would make a difference whether its worth 6.50 for you to pick up and move 40 bags
     
  7. Briansol

    Briansol Admins Admin VIP

    Messages:
    21,456
    Likes Received:
    2,117
    Joined:
    Nov 18, 2007
    Location:
    CT
    this is all pick up price. delivery isn't included. I already lugged home 1 ton last week. Looking to secure the 2nd 1/3 while prices are still relatively low.

    good catch on the math. i should have divided by 40, not 50.
     
    Last edited: Oct 19, 2010
  8. reckedracing

    reckedracing TTIWWOP VIP

    Messages:
    21,057
    Likes Received:
    1,180
    Joined:
    Dec 5, 2002
    Location:
    NY
    so how many tons do you use a winter?
    and do you also run oil?
     
  9. Briansol

    Briansol Admins Admin VIP

    Messages:
    21,456
    Likes Received:
    2,117
    Joined:
    Nov 18, 2007
    Location:
    CT
    i use just under a full 3 tons and about 1-2 tanks of oil (275 gallon tank) even though they come in 100-gallon spurts every couple months for auto-fill (my hot water heater is on the furnace, boiler, so it still runs, and my stove is on my main level of the split-level house, so the lower story gets no heat.... and thats my tv room. So, i do still run that room up a bit when i'm in it, otherwise, its kept at 55.

    I did all the math once based on my first year of living here before i put the pellet stove in.
    so long as heating oil is above $2.23 a gallon, it is cheaper to burn pellets.
    That didn't factor in the cost of the stove, which over time will pay for itself. Frankly, i'm probably even already or will be soon this season.
    It uses about $10 in a power a month run 24/7.
    oil is currently 2.70 around here, and seems to keep going up, so i'm making 'profit' by over 50 cents.

    Now, with the oil, it was rarely over 62 in my house so i was being very cheap. This is back when oil was 4.50-$5 a gallon
    With the stove, it stays upper 60s to low 70s.

    So, i'm saving money, having a warmer home, buring a 'carbon neutral' product (pellets are all waste product) and best of all, i'm supporting American/Canadian wood workers/flooring makers/cabinet makers instead of terrorist arabs and the black blood that sucks our politicians to shit.
     
  10. invisibledemon

    invisibledemon Bored Moderator VIP

    Messages:
    7,402
    Likes Received:
    626
    Joined:
    Jan 15, 2007
    Location:
    Tn

    so..... how do you really feel?
     
  11. corvetteguy78

    corvetteguy78 Well-Known Member VIP

    Messages:
    3,520
    Likes Received:
    290
    Joined:
    Feb 19, 2007
    Location:
    CT
    Be better if you could burn terrorists for free IMO instead of having to buy pellets :)
     
  12. 92stoccord

    92stoccord Big Member VIP

    Messages:
    4,595
    Likes Received:
    234
    Joined:
    Sep 21, 2008
    Location:
    Salem, Ohio
  13. Briansol

    Briansol Admins Admin VIP

    Messages:
    21,456
    Likes Received:
    2,117
    Joined:
    Nov 18, 2007
    Location:
    CT
    i think i beat that kid up in high school.....
     
  14. corvetteguy78

    corvetteguy78 Well-Known Member VIP

    Messages:
    3,520
    Likes Received:
    290
    Joined:
    Feb 19, 2007
    Location:
    CT
    i threw up alil in my mouth and then continued to watch and i swallowed my puke after it was done and then shot my dog and burned an american flag after i watched this
     
  15. invisibledemon

    invisibledemon Bored Moderator VIP

    Messages:
    7,402
    Likes Received:
    626
    Joined:
    Jan 15, 2007
    Location:
    Tn
    that kid is funny as shit.
     
  16. hondarin

    hondarin Please enter a value using 50 characters or fewer. VIP

    Messages:
    1,955
    Likes Received:
    125
    Joined:
    Feb 15, 2005
    Location:
    Texas; where else?
    you were in high school when you were 28? or you just go back to beat kids up?


    jk
     
  17. D16SiHatch

    D16SiHatch New Member

    Messages:
    1,297
    Likes Received:
    44
    Joined:
    Sep 7, 2007
    eff yea he is. anybody see the standup he did on comedy central recently?

    hilarious stuff!
     
  18. 94H_Ex

    94H_Ex Under employed

    Messages:
    1,453
    Likes Received:
    33
    Joined:
    Jun 17, 2008
    Location:
    Florida
    for the math the only thing I can put in is "Fuuuuuuck it maaaaaan"

    for the kid. If you listen to Stephen Lynch and like him then this shouldn't be that bad. He has some funny material, though his style isn't thaaaat great.

    whos the chick though?
    YouTube - oh bo. -- new CD out now!
     
Verification:
Draft saved Draft deleted

Share This Page